88019243

88019244

09121457035

mohamadioffice

.

ابطال عملیات اجرایی | ابطلال اجرائیه | وکیل پایه یک دادگستری

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

بعد از صدور اجرائیه از دادگاه اجرای احکام و اداره اجرای ثبت تحت شرایطی و به دلایلی ممکن است این اجرائیه مبتنی بر اشتباه یا شامع قانونی یا مقام رسیدگی کننده  یا مرجع صدور آن صادر شده باشد که در صورت شرایط قانونی وکیل دادگستری شما یا خودتان می توانید ابطال آن را از مقام صالح تقاضا نمایید.

طبق ماده 169 آیین نامه اجرایی مفاد اسناد رسمی لازم الاجرا: "عمیات اجرایی بعد از صدور دستور اجرا شروع و هر کس ( اعم از متعهد سند و هر شخص ذینفع ) که از عملیات اجرایی شکایت داشته باشد می تواند شکایت خود را با ذکر دلیل و ارائه مدارک به رئیس ثبت محل تسلیم کند. نظر رئیس ثبت به هر حال برابر مقررات به اشخاص ذینفع ابلاغ می شود و اشخاص ذی نفع اگر شکایتی از تصمیم رئیس ثبت داشته باشند می توانند ظرف 10 روز از تاریخ ابلاغ شکایت خود را به ثبت محل و یا هیئت نظار صلاحیتدار تسلیم نمایند."

حال که به موجب آیین نامه اجرایی مفد اسناد رسمی لازم الاجرا شکایت از عملیات اجرا امکان پذیراست به بررسی این شکایت در مرحله اجرا در موارد مختلف می پردازیم:

موارد طرح شده در ارتباط با اسناد رسمی لازم الاجرا و شکایت از اجرای آن:

برای آنکه بتوانیم از اجرای اسناد رسمی شکایت کرده و شکایت خود را دنبال کنیم، به تحقق شرایطی نیازمندیم:

الف) سند باید رسمی لازم الاجرا یا در حکم آن باشد: منشا دستور سند باید سند رسمی قابل اجراء یا آراء بعضی از کمیسیون ها باشد. اسناد زیر دارای خصوصیت لازم الاجرا می باشد:

  • کلیه اسناد راجع به دیون و سایر اموال منقول
  • کلیه اسناد رسمی راجع به معاملات املاک ثبت شده بدون مراجعه به محاکم
  • رای هیئت داوری بورس
  • بدهی ای که کمیسیون ماده 77 درمورد اختلاف مودی و شهرداری در مورد عوارض که درباره آن اتخاذ تصمیم می کند
  • مطالبات سازمان تامین جتماعی بابت بیمه و خسارت و جریمه های نقدی که ناشی از اجرای این قانون یا قانون سابق باشد

ب) دستور اجرای مخالف سند: سندی که لازم الاجرا باشد نباید دستور اجرای آن مخالفتی با مفاد سند داشته باشد به عبارتی اگر دستور اجراء از مفهوم و معنای سند خارج شده باشد، از موارد بطلان اجرائیه است و معلوم است که اجرائیه مخالف سند است و نیاز به نظر قضایی نیست و رئیس ثبت می تواند به آن رسیدگی نماید

ج) دسور اجراء نباید مخالف قانون باشد: در این حالت ظاهرا دستور با مفاد سند انطباق دارد و مقدمات اجرائیه نیز مانند ابلاغ به متعهد صحیح است. النهایه موضوع اجرائیه با قانون موضوعه انطباق ندارد.

مزایده و عملیات اجرایی آن نیز قابل ابطال است:

در موارد زیر فروش از درجه اعتبار ساقط و مزایده تجدید می شود:

الف) هر گاه فروش در غیر روز و ساعت معین یا در غیر محلی که به موجب آگهی تعیین گردیده به عمل آید.

ب) هر گاه کسی را بدون جهت قانونی مانع از خرید شوند یا بالاترین قیمتی را که خواسته رد نمایند

ج) در صورتی که مزایده بدون حضور نماینده دادسرا باشد

د) در صورتی که خریدار طبق ماده 127 ممنوع از خرید بوده باشد. ( ماده 127: " محکوم له می تواند مثل سایرین در خرید شرکت نماید ولی ارزیابان و دادورزها ( مامورین اجراء ) و سایر اشخاصی که مباشر امر فروش هستند. همچنین اقرباء نسبی و سببی تا درجه سوم نمی توانند در خرید شرکت کنند.)

مشورت با وکیل پایه یک دادگستری و وکیل متخصص مرحله اجرا، اجرای حکم، اجرای احکام مشاوره با وکیل برای طرح دعوای ابطال اجرائیه صادر از دادگاه و مراجع ثبتی(اداره اجرای ثبت).

 

در صورت نیاز به بهرمندی از خدمات حقوقی وکلای دادگستری این دفتر وکالت و واگذاری و سپردن امور حقوقی خود به وکیل پایه یک دادگستری با این دفتر خدمات حقوقی ( دفتر وکالت ) تماس بگیرید.

شماره تماس : 88019244 - 88019243

Telegram: @dadgaran

Insta: vakil__mohamadi

Email: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

 

خواندن 979 دفعه

درباره دادگران حامی

 

 

عضویت در خبرنامه الکترونیکی

نادرست! ایمیل خود را وارد نمایید

دریافت اطلاعات تماس دادگران حامی

نادرست! شماره همراه 11 رقم است.