88019243

88019244

09121457035

mohamadioffice

.

بررسی جرم بدحجابی، بی حجابی و عدم رعایت شئونات اسلامی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

هر جامعه ای چارچوب هایی دارد که هر یک از اعضای جامعه ملزم به رعایت آن می باشند. چارچوب هایی که در تعریف یک نظام جای گرفته اند و تخطی از هر یک از آنها می تواند به نوعی اختلال در چارچوب های آن نظام باشد و مردان قانونگذار مملکت را به واکنش در برابر تزلزل این چارچوب ها مجبور سازد. این چارچوب ها در قانون اساسی هر کشوری به صورت صریح جای گرفته است و شاکله هر نظام را تشکیل می دهد. برای نمونه یکی از اصول الی الابد غیرقابل تغییر در کشور ایران، دین اسلام است که یکی از چارچوب هایی است که تخطی از آن با برخورد قانونگذار همراه خواهد بود. همانطور که مسلم است در کشور ایران دین اسلام به موجب اصل دوازدهم قانون اساسی به عنوان دین رسمی انتخاب شده است. بنابراین باید قواعد مربوط به این دین رعایت شود. آن چه به عنوان مساله حجاب و رعایت شئونات اسلامی در دین اسلام مطرح شده است با برگزیدن این دین از سوی نویسندگان قانون اساسی به جامعه نیز وارد شده است و افرد جامعه برای احترام به قانون موظف به رعایت آن هستند، در غیر این صورت با ضمانت اجراهایی مواجه می شوند که قانونگذار کیفری برای آنها در نظر گرفته است.

چنانچه قانونگذار در تبصره ماده 638 قانون مجازات اسلامی (بخش تعزیرات) چنین مقرر داشته است: "زنانی که بدون حجاب شرعی در معابر و انظار عمومی ظاهر شوند به حبس از ده روز تا دو ماه و یا از پنجاه هزار تا پانصد هزار ریال جزای نقدی محکوم خواهند شد."
لازم به ذکر است قانونگذاز مساله ای تحت عنوان بدحجابی را جرم انگاری نکرده و آنچه جرم انگاری شده مساله ای تحت عنوان بی حجابی است.

تلفن تماس و مشاوره با وکیل پایه یک دادگستری: 88019244 و 88019243

خواندن 238 دفعه

درباره دادگران حامی

 

 

عضویت در خبرنامه الکترونیکی

نادرست! ایمیل خود را وارد نمایید

دریافت اطلاعات تماس دادگران حامی

نادرست! شماره همراه 11 رقم است.