88019243

88019244

09121457035

mohamadioffice

.

انواع ظهرنویسی چک

این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)

تعریف ظهرنویسی: نوشتن مطالبی در پشت چک به عنوان ظهرنویسی شناخته می شود.

اما این پشت نویسی چک انواعی دارد که در زیر به انواع آن پرداخته می شود:

ظهرنویسی به عنوان انتقال چک:

این ظهرنویسی از سوی دارنده چک صورت گرفت و با امضای پشت چک، آن را به دیگری انتقال می دهد. آنچه مسلم است این می باشد که دارنده چک با امضا کردن پشت چک، در شمار مسئولان قرار خواهد گرفت. حتی اگر این امضا را به منظور انتقال انجام داده باشد. اما در مورد مسوولیت او که همره با مسوولیت صادر کننده چک به وجود خواهد آمد شرایطی وجود دارد به این صورت که: دارنده چک باید گواهی عدم پرداخت چک را تا 15 روز از زمان سررسید چک دریافت دارد. این گواهی عدم پرداخت سندی است که نشان می دهد مبلغ چک به وی تادیه نشده است و لزوما باید از سوی دارنده چک به عنوان یک سند مثبت حق ارائه شود. در صورت ارائه گواهی عدم پرداخت، دارنده می تواند به هر یک از صادرکننده یا ظهر نویس مراجعه کند.

لازم به ذکر است اگر دارنده چک خارج از 15 روز تعیین شده اقدام نماید، مسوولیت پشت نویس در برابر دارنده منتفی شده و او فقط می تواند به صادر کننده رجوع نماید.

ظهرنویسی به عنوان ضمانت:

ظهرنویسی به عنوان ضمانت از سوی شخص ثالثی صورت می گیرد. در واقع شخص ثالث با امضای پشت چک از صادر کننده چک برای تادیه مبلغ آن در سررسید ضمانت خواهد کرد و به این ترتیب دارنده چک با اطمینان بیشتری آن چک را قبول خواهد کرد. امضا اگر به عنوان ضمانت از صادر کننده چک باشد مسؤلیت بیشتری برای فرد ایجاد میکند، زیرا محدودیت زمانی که در رجوع به ظهرنویسی به عنوان انتقال وجود دارد، در ظهرنویسی به عنوان ضمانت وجود ندارد و فرد با امضای پشت چک نه تنها خود را در شمار مسؤلان چک قرار می دهد، در صورت برگشت خوردن چک، ضامن به همراه کسی که از او ضمانت نموده است، مسؤل پرداخت وجه چک می گردد. بنابراین، مسؤلیت ضامن چک، بستگی به این دارد از چه کسی ضمانت نمود است.

ظهرنویسی به عنوان وکالت (ظهرنویسی برای وصول):

دارنده چک، پشت چک را امضا کرده و از این طریق به شخص دیگری وکالت می دهد که وجه چک را به نفع او وصول نماید. لازم به ذکر است با این امضا حق و حقوق چک همچنان برای دارنده چک محفوظ می ماند و شخص دیگر فقط مسوول وصول وجه چک می گردد.

لازم به ذکر است طبق ماده 11 قانون صدور چک: "در صورتی که دارنده چک بخواهد چک را به وسیله شخص دیگری به نمایندگی از طرف خود وصول کند و حق شکایت کیفری او و درصورت بی محل بودن چک محفوظ باشد، باید هویت و نشانی خود را با تصریح به نمایندگی شخص مذکور در پشت چک قید نماید."

تلفن تماس با دفتر وکالت و مشاوره با وکیل دادگستری: 86095462 و 86095469

خواندن 39 دفعه
انواع ظهرنویسی چک - 2.0 out of 5 based on 2 reviews

درباره دادگران حامی

 

 

عضویت در خبرنامه الکترونیکی

نادرست! ایمیل خود را وارد نمایید

عضویت در خبرنامه پیامکی

نادرست! شماره همراه 11 رقم است.