88019243

88019244

09121457035

mohamadioffice

.

نحوه رسیدگی غیابی به جرایم کیفری در دادگاه؛ وکیل پایه یک دادگستری 88019244

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 

جهت مشاوره با وکیل پایه یک دادگستری با این شماره ها تماس بگیرید: 88019244 و 88019243

متهم یا مشتکی عنه همواره یکی از طرفین پرونده‌ای است که در دادسرا یا محاکم قضایی تشکیل می‌شود اما در برخی شرایط متهم با وجود احضاریه قاضی، در دادگاه حضور نمی‌یابد؛ در این میان قانون‌گذار برای بر زمین نماندن پرونده، محاکمه غیابی را تدبیر کرده است که یک وکیل دادگستری چگونگی رسیدگی غیابی به پرونده را تشریح می‌کند.

محاکمه غیابی یکی از اشکال رسیدگی به پرونده‌های کیفری و قضایی است که قانون‌گذار برای شرایطی که متهم یا خوانده در دادگاه حضور نمی‌یابد، تعریف کرده است. حال این که شرایط محاکمه غیابی چیست و چگونه یک متهم مورد محاکمه غیابی قرار می‌گیرد.

این وکیل پایه یک با بیان تعریف کلی از محاکمه غیابی اظهار کرد: اغلب با حضور يا دستگيری متهم و تفهيم اتهام نسبت به اعمال غيرقانونی که انجام داده، تعقيب کيفری و محاکمه انجام می‌شود و حضور متهم برای تفهيم اتهام و دفاع از خود ضروری است اما این به معنای آن نیست که عدم حضور او مانع از تعقيب و انجام تحقيقات می‌شود.

وکیل پایه یک دادگستری بیان داشت رسیدگی به کلیه جرایم، به جز جرایمی که جنبه حق‌اللهی دارند، به صورت غیابی امکان‌پذیر است. وی افزود: منظور از این جرایم، حدود الهی مانند شرب خمر، زنا، لواط و مساحقه است اما در سایر جرایم چنانچه متهم و یا وکیل او در هیچ یک از جلسات دادگاه حضور نداشته و یا لایحه دفاعیه نفرستاده باشد، دادگاه پس از رسیدگی، رای غیابی صادر می‌کند.

 

خواندن 678 دفعه

درباره دادگران حامی

 

 

عضویت در خبرنامه الکترونیکی

نادرست! ایمیل خود را وارد نمایید

عضویت در خبرنامه پیامکی

نادرست! شماره همراه 11 رقم است.